Çatı tipi güneş enerjisi santralleri (GES) , hanelerde ortalama 10 bin lira , sanayide 600 bin lira yatırımla 30  yıl  boyunca  ücretsiz   elektrik  kullanma imkanı yaratıyor.

haber7
0

Geçen  yıl  mayıs ayında yapılan yönetmelik değişiklikleriyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisansız  elektrik  üretim tesislerinde kurulu güç üst sınırı 1 megavattan 5 megavata çıkarıldı ve aylık mahsuplaşma uygulaması hayata geçirildi. Söz konusu değişikliklerle çatı tipi  GES  kurulumu kolaylaştırılırken , bu sisteme yatırımcı ilgisi de gün geçtikçe artıyor.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ , Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu Solar İstanbul Güneş Enerjisi , Enerji Depolama , Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı nda (Solar İstanbul 2020) , AA muhabirine yaptığı açıklamada , evinin çatısına  GES  kurulumu yapmak isteyen yatırımcılara yönelik izin konusunda 10 kilovatlık sistem için kolaylaştırılmış bir yöntemin söz konusu olduğunu belirtti.

Bunun için küçük yatırımcıların kendilerine fatura kesen  elektrik  dağıtım şirketine giderek gerekli matbu formları doldurması gerektiğini belirten Demirdağ , "Elektrik dağıtım şirketinin bu yatırımın söz konusu çatıda yapılabileceğine yönelik verdiği uygunluk sonrası kurulum yapılabilir. Bu da 10 kilovatlık bir kurulum için yaklaşık 3 ay alan bir süreç." dedi.

Demirdağ , söz konusu 3 ay içerisinde yatırımcının panellerini tedarik etmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =