Kırıkkale'nin  Balışeyh  ilçesinde 250 bin damızlık tavuk ve horoz ile 120 bin civciv kapasiteli tesiste üretilen kuluçkalık yumurtalar yurt içi ve dışından talep görüyor

haber7
0

Kırıkkale nin  Balışeyh  ilçesindeki özel bir tesiste üretilen kuluçkalık yumurtalar , hem yurt içi piyasaya hem de yurt dışına satılıyor.

 

 

İlçede kurulu 40 kümes kapasiteli devasa işletmede , 250 bin damızlık tavuk ve horoz ile 120 bin civciv bulunuyor.

İşletmede üretilen yumurtalar , ilk olarak kuluçkalık , kirli ve çift sarılı olarak 3 e ayrılıyor. Kuluçkalık yumurtalar gerekli nem ve ısı ortamındaki depoda paketlendikten sonra sipariş geldiğinde gönderiliyor.

 

 

Tesiste üretilen milyonlarca kuluçkalık  yumurta  , hem yurt içi piyasanın taleplerini karşılıyor hem de  Rusya  ve bazı Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

İşletmenin sorumlu teknik müdürü ve veteriner hekimi Sefa Kandemir , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 1700 dönüm arazi üzerinde damızlık kanatlı işletmeciliği yaptıklarını söyledi.

Tesiste kuluçkalık  yumurta  ürettiklerini ve bunları kuluçkahanelere gönderdiklerini anlatan Kandemir , şöyle konuştu:

"Orada da bu yumurtalardan civciv üretiyorlar. Burası 40 kümes kapasiteli bir işletme. Yaklaşık 250 bin damızlık tavuk ve horoz bulunuyor. Yaklaşık 90 personel çalışıyor. Burada üretilen kuluçkalık yumurtaların en son  Rusya  ya ihracatını gerçekleştirdik. Yıllık yaklaşık 42 milyon  yumurta  üretimimiz var."

Kandemir , tesisin kapladığı alan bakımından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =