Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla ürettiği savunma sanayi ürünleri ,  Yunanistan  basınında geniş yer tutuyor. Son olarak Atina'da yayınlanan bir savunma dergisi , Yunan envanterindeki 29  Apache  helikopterini Türkiy

haber7
0

Başta havacılık olmak üzere Türkiye nin savunma sanayii alanında attığı adımlar ,  Yunanistan  ın gündeminde. Baykar ve  TUSAŞ  tarafından geliştirilen İHA/SİHA lar Yunan güvenlik uzmanları arasında birçok kez tartışma konusu olurken , gözler bu kez ATAK helikopterine çevrildi.

 

 

Yunan savunma dergisi tarafından mercek altına alınan  Apache  ve  ATAK  helikopterleri , kabiliyetleriyle kıyaslandı.

 

 

Sadece 2 adet modern helikopter var

Dergideki analizde AH-64G model  Apache  helikopterden ülke envanterinde 29 adet olduğu belirtilirken , "Bu caydırıcı bir güç. Ancak modernize edilmiş versiyondan sadece 2 adet olması büyük bir dezavantaj" ifadelerine yer verildi.

ATAK taki sistemler en son teknoloji

Öte yandan  ATAK  T-129B modellerinde sınıfınının en modern sistemlerinin kullanıldığına dikkat çekildi. Ancak envanterde olan helikopter sayısına ilişkin bilgi verilmediği dikkat çekti. Kara Kuvvetleri Komutanlığında 50 , Jandarma Komutanlığında 6 adet olmak üzere toplam 56  ATAK  helikopteri aktif olarak kullanılıyor.

İlk uçuşu 1979 da yaptı

AH-64  Apache  , başta ABD ordusu tarafından kullanılan çift kişilik , çift türbinli taarruz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =