Samsun'un Kavak ilçesinde , 116 metrelik direkte , Türkiye'nin dalgalanan en  büyük  Türk  bayrağı  , ilgi görüyor. 2 bin metre karelik alana sahip , 450 kilogram ağırlığındaki paraşüt kumaşından hazı

haber7
0

Kavak ilçesindeki , Türkiye’nin dalgalanan en büyük  bayrağı  olarak gösterilen 2 bin metrekarelik dev Türk  bayrağı  , 9 yıl önce yaptırıldı. Türk  bayrağı  nın yer aldığı 116 metre yüksekliğindeki direk ise 92 ton ağırlığa sahip. Temeline 400 ton beton dökülen 730 metre rakımdaki Türk  bayrağı  nın ağırlığı ise 450 kilo. Paraşüt kumaşı kullanılarak üretilen bayrak , 2 ayda bir değiştiriliyor. Samsun-Ankara Karayolu üzerinde bulunan  bayrağı  görenler ise araçlarını durdurup fotoğraf çekip , selfie yapıyor. Türk  bayrağı  nın alt kısmında ise ay yıldız şeklinde bir de mescit bulunuyor.

DÜNYADA İKİNCİ SIRADA Bayrağın yer aldığı akaryakıt istasyonu yöneticisi Yusuf Kesler , Türkiye nin en büyük dalgalanan bayrağını görenlerin büyük gurur yaşadığını belirterek , "2 bin metrekarelik alana sahip bayrağımız , Türkiye de dalgalanan en büyük Türk bayrağı. Dünyada ise dalgalanan en büyük ikinci bayrak. Bu bizim için büyük bir gurur. Samsun-Anakara karayolu üzerinde seyahat eden araçların sürücüleri  bayrağı  gördüklerinde durup mutlaka fotoğraf çektiriyorlar. Ayrıca  bayrağı  görebilmek ve fotoğraf çektirmek için buraya gelenler oluyor. Bu da bizi onurlandırıyor" dedi.  

Yedi Gündem Abone ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =