18  mart  1915 yılında dünyanın en büyük donanmasına karşı kazanılan  Çanakkale  Deniz Savaşı , İtilaf Devletlerinin Hasta Adam diye yok etmek istediği Osmanlı’nın yok olmayarak küllerinden doğduğuna tüm d&u

haber7
0

1.Dünya Savaşında İtilaf Devletlerinin Osmanlı toprakları üzerindeki emellerini gerçekleştirmek için Çanakkale üzerinden İstanbul’u ve oradan tüm Anadolu topraklarını ele geçirmek maksadıyla karadan ve denizden saldırıya geçtiği savaştır. Osmanlı’nın son dönemlerinde art arda kaybettiği topraklar nedeniyle Avrupa Devletleri tarafından ‘Hasta Adam’ olarak nitelendirilmiştir. Anadolu ve diğer tüm Osmanlı topraklarını ele geçirme düşüncesiyle düşüncesiyle topyekün saldırıya geçer. Türk ve Dünya tarihi açısından dönüm noktası olan Çanakkale Savaşı , karada ve denizde İtilaf Devletlerinin başarısızlıklarıyla neticelenmiştir. Osmanlı bu savaşı kazanmış olsa da büyük kayıplar vermiştir. Çanakkale Savaşının olduğu yıllarda ülkenin farklı bölgelerinde yer alan okullar hiç mezun vermemiştir. 

Tarihe altın harflerle Çanakkale Destanı olarak yazılan Çanakkale Savaşının önemini anlamak için İtilaf Devletlerinin Osmanlı üzerindeki emellerini iyi bilmek ve kavramak gerekir. Dünyanın en büyük donanmasına sahip olan İngiltere , dümeninin Osmanlı topraklarına çevirdiğinde Çanakkale’yi geçip iki gün sonra İstanbul’u ele geçireceği ve ardından Anadolu’dan Türk izinin yok etmek amacıyla yola çıkmıştır.   

Hasta Adam benzetmesiyle Osmanlı topraklarını ele geçirmeyi planlayan İtilaf Devletleri , bir ulusun yeniden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =