Çok Büyük Teleskop (VLT) ile yaptığı gözlemler sonrası 'WASP-76b' isimli  Öte  gezegende demirin  sıvı  halde yağmur gibi  yağdığı  bildirildi.

haber7
0

Gök bilimcilerin , Avrupa Astronomik Araştırma Örgütüne (ESO) ait Çok Büyük Teleskop (VLT) ile yaptığı gözlemlerin sonuçları , Nature dergisinde yayımlandı.

Gözlemler , bilim insanlarına gün içinde sıcaklığın 2 bin 400 derecenin üzerine çıktığı dev öte  gezegen  WASP-76b de gökten  sıvı  halde  demir  yağdığını düşündürdü.

İspanya da Astrobiyoloji Merkezi nde görevli Maria Rosa Zapatero Osorio , "Gözlemler ,  demir  buharının WASP-76b ın gündüz olan tarafında atmosferde bol miktarda bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu demirin bir bölümü gezegenin dönüşü ve atmosferik rüzgarlar nedeniyle gece tarafına geçiyor. Burada çok daha soğuk ortamlara maruz kalan  demir  , sıvılaşıp yağmur gibi yağıyor." değerlendirmesini yaptı.

Cenevre Üniversitesinden Dr. David Ehrenreich de BBC News e yaptığı açıklamada , "Su damlacıklarının çiselemesinin yerine , gökten  demir  damlalarının yere düştüğünü hayal edin." yorumunu yaptı.

WASP-76b , Dünya ya 640 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =