Koronavirüs salgınının dünya geneline yayılması nedeniyle ileri tarihli rezervasyonlarda iptallerin ciddi boyuta ulaştığını belirten 8 derneğin oluşturduğu  Turizm  İstişare Kurulu , bakanlıktan eylem planı talebinde bulundu. D&uum

haber7
0

Turizm İstişare Kurulu dün Kültür ve  Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ankara’da bir araya gelerek , Dünya ve  Türkiye   Turizm  endüstrisini etkisi altına alan koronavirüsün (COVID-19) sektöre etkilerini ve sezon öncesi hazırlıkları değerlendirdi.

 

 

Toplantıda virüsün ekonomik yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunulurken , salgından en ağır etkilenecek sektörün  Turizm  olduğu vurgulandı.

Karantina uygulamaları ve salgının boyutunun tüketicilerin seyahat kararlarını olumsuz etkilediğine dikkat çeken  Turizm  İstişare Kurulu Üyeleri , yaşanan süreçten  Türkiye  turizminin de olumsuz biçimde etkilenmeye başladığını dile getirdi.

 

 

Vakanın görülmediği dönemde dahi ileri tarihli rezervasyon iptallerinin ciddi boyuta ulaştığını dile getiren yetkililer kayıpları en aza indirmek için “Eylem Planı” önerisini Bakan Ersoy’a sundu.

Dünya  Turizm  Örgütü nün , bu yıl salgın nedeniyle turist sayısının yüzde 3-4 düşebileceği öngörüsünü Bakan Ersoy ile paylaşan İstişare Kurulu üyeleri bir dizi talepte bulundu. Sektörün talepleri özetle şöyle:

- KOBİ desteklerinin arttırılması ,

- SGK , KDV , muhtasar gibi ödemelerin yıl sonuna kadar ertelenmesi ,

-  Turizm  endüstrisinde istihdam desteklerinin artırılması ,

- Sektör işletmelerinin başta tur ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =