Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas , Türkiye'nin ilk  yerli  ve  milli  uydusu Türksat 6A'nın mühendislik modeline ilişkin üretim ve entegrasyon faaliyetlerinin

haber7
0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas ,  TUSAŞ  olarak ABD nin başkenti Washington da düzenlenen dünyanın en önemli uydu fuarı Satellite 2020 ye bu yıl da katıldıklarını söyledi.

 

 

Fuarda , Türkiye nin ilk  yerli  ve  milli  uydusu  Türksat  6A yı katılımcıların beğenisine sunduklarını ifade eden Nas , ülkenin uydu yapma kabiliyeti kazanmasında önemli rolü bulunan projenin  Türksat  AŞ nin uydu ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlatıldığını hatırlattı. Nas , bu kapsamda  TUSAŞ  olarak ülkenin önde gelen kurum ve kuruluşlarından TÜBİTAK Uzay , Aselsan ve CTECH ile proje yürütücü kuruluş olarak yer aldıklarını bildirdi.

Uydunun yapım çalışmalarının Mayıs 2015 te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara  TUSAŞ  Akıncı Tesisleri nde hizmete açılan ilk ve tek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi nde devam ettiği bilgisini veren Nas , şöyle konuştu:

 

 

"Türkiye nin ilk  yerli  ve  milli  uydusu  Türksat  6A nın mühendislik modeline ilişkin üretim ve entegrasyon faaliyetleri büyük oranda tamamlandı. Buna ek olarak uydunun uçuş modelinde de entegrasyon faaliyetleri başladı. Proje kapsamında ısıl yapısal yeterlilik , mühendislik ve uçuş olmak üzere 3 model üretilecek.  TUSAŞ  sorumluluğundaki ilk modelin üretim ve testleri 2018 de başarıyla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =