Atatürk Kültür , Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı , vefatının 20’nci yılında müzisyen , ud icracısı , yazar ve bestekâr  Cinuçen  Tanrıkorur&rsqu

haber7
0

Cumhurbaşkanlığı himaye ve teşvikleri ile  Cinuçen Tanrıkorur   Beste  Külliyatı adıyla yayımlanan , 7 ayrı ciltten oluşan eser , ayrıca Türkçe ve İngilizce sunumuyla dünya  müzik  ve kültür tarihi için de büyük önem arz ediyor. 

Külliyatın birinci cildi “Biyografi , 505 Eserin Döküm ve Fihristleri” başlığıyla sunulmaktadır. Birinci cilt , bestecinin 1952- 1999 yılları arasında bestelediği 505 eserini kapsamaktadır.  Cinuçen Tanrıkorur  50 yıla yakın bestecilik hayatında bütün bestelerinin notalarını  Beste  tarihi , yeri ve numarasını bildirerek kendisi yazmış , bir kısmını da öğrencisine yazdırarak bestelerinin tamamını tespit etmiştir. Esere eklenen fihrist , tablo ve grafikler ile külliyat içeriği zenginleştirilerek icracılar ve araştırmacılar için çalışma , bir başvuru ve kaynak eser niteliği kazanmıştır. Külliyat bu özellikleri ile Türk müziği kaynakları içerisinde bir ilktir.

Cinuçen  Tanrıkorur   Beste  Külliyatı ikinci cildi “Dini Eserler” başlığını taşımaktadır. Külliyatın ikinci cildinde 77 dini eser ele alınmıştır. 4 Mevlevi ayini , 4 niyaz ilahisi , 2 na’at , 1 durak , 5 münacat , 2 mersiye , 2 nefes , 1 tevhid , 1 niyaz , 5 tevşih , 32 ilahi ve 1 şuğul olmak üzere 12 ayrı geleneksel formda 60 eser mevcuttur.

Tanrıkorur’un “Sözlü Eserleri” külliyatın üçüncü , dördüncü ve beşinci ciltlerinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =