Antalya  Müzesi'nde 1972'den bu yana bulunan  portre  heykelinin , antik dönemin ilk ve en önemli kadın şairi olarak bilinen Sappho'ya ait  olduğu  tespit edildi.

haber7
0

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık ,  Antalya  Müzesi nde 1972 den bu yana bulunan  portre   heykelin  , antik dönemin ilk ve en önemli kadın şairi olarak bilinen  Sappho  ya ait olduğunu tespit ettiğini söyledi. 

 

 

Aynı zamanda Patara Antik Kenti Kazı Başkanı olan Işık , heykel ve  portre  derslerinin bazılarını , dünyanın en önemli heykel müzelerinden  Antalya  Müzesi nde yaptığını ifade etti.

Müzede , Perge Antik Kenti nde bulunduğu belirtilen portrenin dikkatini çektiğini anlatan Işık , "Yaptığım araştırmada portrenin antik dönemin ilk ve en önemli kadın şairi olarak bilinen  Sappho  ya ait olduğunu tespit ettim.  portre  üzerinde yaptığım çalışmaları , konuk olarak gittiğim yurt dışındaki üniversitelerde akademik incelemeyle de teyit ettim. Çalışmamla ilgili hazırladığım bilimsel makaleyi yakın zamanda yayımlayacağım ve böylece bütün dünya bu eserin  Antalya  Müzesi nde olduğunu öğrenecek." diye konuştu.

 

 

Portrenin  Antalya  Müzesi ne 1972 de geldiğine işaret eden Işık , portrenin o dönem Yeni Kapı Karakolu ekiplerince kaçakçıların elinden "zor alım" yöntemiyle alınarak müzeye teslim edildiğini kaydetti.

Müzede özenle korunan portrenin , ilk kayıtlarda erkek portresi olarak geçtiğini kaydeden Işık , "Milattan önce 4. yüzyılda yapılmış ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =