NATO   Genel   Sekreteri  Jens  Stoltenberg  , Türkiye'nin , Suriye'deki şiddet olaylarından ve çalkantılardan en fazla etkilenen  ülke  olduğunu belirtti.

haber7
0

NATO  Genel   Sekreteri   Stoltenberg  ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan  , Türkiye nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğindeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye nin "çok önemli ve değerli" bir müttefik olduğunu belirten  Stoltenberg  , "Bizim ortak güvenliğimize birçok açıdan katkıda bulunuyor. Biraz önce  Suriye  deki ciddi güvenlik durumunu , mülteci krizini görüştük. Şu anda İdlib deki ateşkes devam ediyor. Son günlerde şiddet olaylarında azalma gördük." ifadelerini kullandı.

Stoltenberg , İdlib de sivillerin korunması ve insani yardıma erişim sağlanmasının büyük önem taşıdığının altını çizerek "Türkiye ,  Suriye  deki şiddet olaylarından ve çalkantılardan en fazla etkilenen ülkedir. Başka hiçbir müttefikimiz terör saldırılarından bu kadar etkilenmemiş , bu kadar fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır." diye konuştu. 

RUSYA VE  ESED  İN SURİYE DEKİ SALDIRILARI TÜRKİYE YE ZARAR VERİYOR

NATO nun Türkiye ye bir dizi tedbirle yardımcı olduğunu söyleyen Stoltenberg , şöyle devam etti:

"Füze savunma sistemleri noktasında destek veriyoruz. Aynı zamanda hava ve deniz mevcudiyetimizle Türkiye ye destek veriyoruz. Yıllar içerisinde  NATO  , 5 milyar dolardan fazla miktarda Türkiye ye askeri yardımda bulunmuştur. Bunun içerisinde deniz üsleri ve radarlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =