Recep  ayı , İslam dini için en önemli zaman dilimlerinden olan üç ayların başlangıç ayıdır. Allah , kullarının tövbelerini geri çevirmediği , işlediği günahları ve insanoğlunun içinde bulun

haber7
0

Recep ayı , İslam dini için kıymetli sayılan üç ayların başlangıcıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in Ramazan-ı Şerif ayına hazırlık yaptığı , ibadetlerinde daha hassas davrandığı ve ümmetinin de aynı hazırlıklarda bulunarak Ramazan’ı karşılamasını tavsiye etmektedir. Mübarek üç aylarda bulunan mübarek gün ve gecelerde Allah’a yönelerek kalpten bol bol ibadet etmek tavsiye edilir. Kuran-ı Kerim’in muhtelif sure ve ayetlerinde Allah’ın ne kadar merhametli , rahmetli ve affedici olduğu aktarılmaktadır. Üç aylar da tam olarak Allah’ın merhametine sığınarak affedilmeyi dilemek ve ibadetlere daha ehemmiyet verilmesi  gereken  aylardır. Allah’ın tövbe kapısını açtığı , kullarını affetmek için sunduğu bir fırsattır. Hz. Muhammed (s.a.s)’de bunun farkında olarak çevresindekilere bu aylarda  yapılması   gereken  ibadetleri nasihat etmektedir. 

 

Hz. Muhammed (s.a.s)’in aktardığına göre  Recep  ayında mümkün mertebe oruç tutmanın çok fazla sevap olduğu kabul edilmektedir. Özellikle  Recep  ayı boyunca pazartesi ve perşembe günleri oruçlarını aksatmadan tutulması tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz de pazartesi ve perşembe günleri orucuna dikkat ederek aksatmadan tutmaya çalıştığı rivayet edilir.

Recep Ayı Pazartesi ve Perşembe Günü Oruçlarıyla ilgili Hadis-i Şerif: ‘Pazartesi ve Perşembe günleri ameller ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =