Sudan'da temaslarda bulunan  Abd  Hazine Bakanlığı heyeti , Sudan'ın "terörü  finanse   eden  devletler"  listesinden  çıkarılmasının an meselesi olduğunu belirtti.

haber7
0

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk un ,  Abd  nin terörizmin finansmanıyla mücadeleden sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea başkanlığındaki heyetle görüşmesine ilişkin hükümetten yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada , "ABD heyeti ,  Sudan  a uygulanan mali ve ekonomik kısıtlamaların kaldırıldığını onayladı. Heyet ,  Sudan  ın adının terörü destekleyen  devletler   listesinden  çıkarılmasının an meselesi olduğuna işaret etti.  Abd  de bu konuda çalışmalar yürüten komisyonlar var." ifadesi kullanıldı.

Başbakan Hamduk da ülkesinin içinde bulunduğu zorlu süreci atlatması için  Abd  nin birlikte çalışılacak stratejik bir ortak olduğunu ifade etti.

Billingslea , Dışişleri Bakanı Esma Abdullah ile gerçekleştirdiği ayrı görüşmede de  Abd  nin daha önceki güvencelerini onaylayarak , "Washington , Sudan’a uygulanan ekonomik yaptırımları kaldırdı ancak Sudan’ın adının terörü destekleyen  devletler  listesindeki varlığı , uluslararası finans kurumlarıyla para transferi yapmasını engelliyor." değerlendirmesinde bulundu.

ABD , 5 Mart ta  Sudan  daki 157 kurumu yaptırım  listesinden  çıkardığını açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump , 1997 den bu yana  Sudan  a uygulanan ekonomik yaptırımları ekim 2017 de kaldırma kararı almış ancak 1993 te El Kaide lideri Usame bin Ladin e ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =