Aydın'ın Kuyucak ilçesinde bir kadın girişimci , bahçesinde başladığı kurutulmuş meyve ve sebze üretiminde 30 kadının çalıştığı , 100 ton kapasiteli tesis kurmayı başardı.

haber7
0

Kuyucak ilçesine bağlı kırsal Kurtuluş Mahallesi nde yaşayan iki çocuk annesi 37 yaşındaki Yasemin Korkut , babasına ait bahçeden topladığı inciri kurutarak sosyal medya üzerinden satmaya başladı.

Kuru incire talebin artması üzerine Korkut , bu ürünün pestil ve reçelini de yapıp satışa sundu. İşini büyütmek isteyen Korkut , ananas , muz , limon , kivi , portakal , mandalina , patlıcan ve biber gibi ürünleri de kurutmayı denedi. Ürünlerin beğeni kazanması üzerine  Aydın  Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün düzenlediği "Genç Kadınlar Güçleniyor" yarışmasına katılan Korkut , projesiyle ikinci oldu.

KOSGEB den aldığı 100 bin liralık hibe desteğiyle işe koyulan Korkut , soğuk hava deposunun da bulunduğu 200 metrekarelik bir tesis kurdu , köyde yaşayan 30 arkadaşını iş sahibi yaptı.

Türkiye nin dört bir yanına mahallenin eski ismi olan "Bilara" markasıyla yaklaşık 50 çeşit ürün gönderen Korkut , 2020 sezonu için Almanya dan gelen siparişle ihracata başlamaya hazırlanıyor.

"Kafama koyduğumu yaparım"

Korkut , AA muhabirine yaptığı açıklamada , köy halkının yıllardır incir ürettiğini ancak bunu katma değeri olmadan sattıklarını , bu nedenle hak ettikleri geliri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =