Gürcistan’da  Koronavirüs  vakalarının görülmesi her yıl çayını Gürcü çay işçilerine toplatan Rizeli çay üreticilerini  tedirgin  etti. Rizeli çay üreticileri bu yıl G&uum

haber7
0

Nisan ayının sonuna doğru başlaması beklenen 2020 yılı yaş  çay  sezonu öncesi  çay  üreticileri kara kara bu yıl bahçedeki çayını nasıl toplayacağını düşünüyor. Gürcistan’da görülen Coronavirüs vakaları nedeniyle bu yıl Gürcü işçilere  çay  toplatmayı düşünmeyen bazı  çay  üreticileri , Rize’de işsizliğe rağmen kimsenin  çay  bahçesine girerek  çay  toplamak istememesinden yakınırken , bazı  çay  üreticileri ise çayların toplanması için  Gürcistan  uyruklu işçilerin Coronavirüs tehdidine rağmen Rize’ye gelmesinin şart olduğunu düşünüyor.

"Gençler  çay  arazisine girip toplamaz"

Gençlerin  çay  arazisine girip  çay  toplamayacağını , bu yüzden  Gürcistan  uyruklu vatandaşların Rize’ye gelerek  çay  toplamaya devam etmesi gerektiğini dile getiren Meryem Akyıldız “Gürcistan kapısı kapanırsa bu çayı  kim  toplayacak? Allah yardımcımız olsun. Gerçi çayı olanlar düşünsün benim çayım yok. Ne çayım var , ne arazim. Ama Gürcüler gelmeden bizim çocuklar kalkıpta o saatte  çay  bahçesine ,  çay  toplamaya inmez. Rahata alışmışlar , kafanın üzerinde büyütürsen ne olur? Hazır yemek varken çalışıp yer mi? Gençliğimde ben topladım , keşke şimdi de gücüm olsa da toplasam” ifadelerini kullandı.

Sarp Sınır Kapısı’nda tedbirlerin alınmasını olumlu karşılayan Hakkı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =