Salgın , ekonomik büyümesi zaten düşük olan İtalya'yı daha da yavaşlatabilir. Her 10 şirketten biri temerrüt riskiyle karşı karşıya kalabilir.

haber7
0

İtalya da  koronavirüs  salgınında (Kovid-19) vaka ve yaşamını yitirenlerin sayısı artmaya devam ederken , Avrupa Birliği’nin (AB) 3. büyük ekonomisi ülkede virüs nedeniyle turizm başta olmak üzere ekonomik faaliyetlerin büyük ölçüde aksaması büyümede endişelere yol açıyor.

Ülkede 21 Şubat Cuma gününden bu yana her gün artarak devam eden  koronavirüs  salgınının etkileri , ülke genelinde turizm , sağlık , ekonomi , sanayi , spor gibi pek çok alanda görülüyor.

Koronavirüs salgınının Avrupa’da en çok etkilediği yer  İtalya  olurken ,  İtalya  Sanayiciler Konfederasyonu (Confindustria) , Kovid-19’un yılın ilk yarısında İtalyan ekonomisini "güçlü" şekilde etkileyeceği tahmininde bulunuyor.

2019 yılını yüzde 0 ,3 büyüme oranıyla kapatan  İtalya  da hükümet , 2020 için yüzde 0 ,6 lık büyüme öngörüyor. Fakat uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody s , yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasının bu yılın ikinci çeyreğinde ekonomiyi olumsuz etkilemesinin beklendiğini belirterek ,  İtalya  nın büyüme tahminini yüzde 0 ,5 ten eksi 0 ,5 e düşürmesi dikkati çekti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü de (OECD) 2 Mart ta yayınlanan son raporunda ülkenin 2020 için büyüme tahminini 0 ,4 puan azaltarak sıfıra çekerken , 2021 için yüzde 0 ,5 te sabit tuttu.

Ülkede  koronavirüs  acil durumunun baş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =