Dördüncü Ulusal Antarktika  bilim  Seferi'ni gerçekleştiren  Türk  ekibi , "Dünya'nın  kara  kutusu" olarak tanımlanan Antarktika kıtasında araştırmalarını tamamladı.

haber7
0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre , Cumhurbaşkanlığı himayesinde , Bakanlığın uhdesinde ve  TÜBİTAK  MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesinde gerçekleşen Dördüncü Ulusal  Antarktika Bilim Seferi  ne katılan  bilim   insanları  , kıtayı adeta bir laboratuvara çevirdi.

Zorlu koşullara rağmen yer , canlı ve deniz bilimleri alanında 15 proje üzerinde çalışan Türk ekibi , "beyaz kıta"nın sırlarını gün ışığına çıkartmak için taş , su , yosun , buz ve mikroskobik canlı örnekleri topladı.

Bakan Mustafa Varank ın anbean takibiyle seferini tamamlayan Türk  bilim  ekibi , geçici  bilim  üssünün bulunduğu Horseshoe Adası nda sabit veri toplama istasyonları kurarken , diğer yandan sahadan toplanan örneklerin Antarktika nın bilinmeyenlerini ortaya çıkarması bekleniyor.

İzleme amaçlı kurulan mobil ve sabit istasyonlardan alınan verileri Türkiye ye götürecek olan ekip , geçen yıl kurulan ve bu yıl bakım ve güncelleme çalışmaları yapılan meteoroloji istasyonu ile GNSS istasyonlarından alınan verileri de kalıcı  bilim  üssünün planlanmasında kullanmayı amaçlıyor.

Yaz mevsiminin son demlerinin yaşandığı Antarktika da hissedilen sıcaklık , güneşli havalarda bile rüzgarın etkisiyle eksilere düştü. Canlı bilimi , yer bilimi , sosyal ve fiziki  bilim  alanlarında yoğun bir şekilde çalışan sefer ekibi , zorlu hava ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =