NASA , Mars'a göndereceği uzay aracının isminin "Perseverance" (Sebat) olarak belirlendiğini açıkladı.

haber7
0

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) , Kızıl Gezegen Mars a göndereceği uzay aracının isminin "Perseverance" (Sebat) olarak belirlendiğini açıkladı.

NASA nın internet sitesinden yaptığı açıklamada ,  Mars   2020   keşif  aracının isminin belirlenmesi için ABD nin çeşitli eyaletlerinden yazdıkları kompozisyonları gönderenler arasında düzenlenen yarışmayı "Perseverance" ismini öneren Virginia dan 11 yaşındaki Alexander Mather in kazandığını duyurdu.

Açıklamada , Mather in temmuzda Florida daki Cape Canaveral Uzay Üssü nden uzay aracının fırlatılmasını izlemek için davet edileceği belirtti.

Mars  2020  uzay aracı için önerilen diğer isimlerin , Promise (Söz) , Endurance (Dayanıklılık) , Clarity (Berraklık) Courage (Cesaret) , Fortitude (Metanet) , Vision (Vizyon) , Tenacity (Azim) ve Ingenuity (Ustalık) olduğu ifade edildi.

Fırlatılma tarihi 17 Temmuz  2020  olarak belirlenen  Perseverance  ın ,  Mars  taki Jezero kraterine 18 Mart 2021 de inmesi planlanıyor. NASA nın  Mars   2020  misyonunda gezegenin astrobiyolojik perspektiften incelemesi ve jeolojik süreçlerinin araştırılması hedefleniyor.

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =