Yönetmen   Nazif   Tunç  , özellikle Yeşilçam yıllarında  Türk  insanının sinemayı desteklediğini söyleyerek , "50  yıl  , belki daha da uzun bir süre  Türk   sinemasının   tek   destekçisi   Türk   milleti 

haber7
0

"Karınca" , "Peygamberin Kılıçları" , "Semazen" , "Kiralık Anne" ve "Hicret"in de aralarında bulunduğu çok sayıda yapıma yönetmen ve yapımcı olarak imza atan  Nazif Tunç  , Türk sinemasındaki yolculuğunu , sinema ve sanata bakış açısını ve Türk sinemasına ilişkin düşüncelerini AA muhabirine anlattı.

 

 

1986 da Tarık Buğra’nın kaleme aldığı "Kuruluş- Osmancık" dizisinde senaryo asistanlığıyla başladığınız "ekran" maceranız bugün beyaz perdede "Karınca" filmi ile taçlandı. Gazetede sinema yazıları yazan  Nazif Tunç  bugün önemli bir yönetmen. Gazetecilikten sinemacılığa geçiş nasıl oldu?

"Trakya kasabası Uzunköprü de okumayla , edebiyatla , sanatla ilgilenen , bir hudayinabit gibi , hocası , eğitmeni , öğretmeni olmadan hayat yollarında kendi başına sanat macerası yaşayan bir çocuktum. Yeni yetmeliğim , çocukluğum halk kütüphanesiyle , halk sineması denilen iki kültür ocağının arasında geçti o kasabada. Halk sineması belediyenin sinemasıydı ve orada filmler seyrediyordum. Halk kütüphanesinde de Kemalettin Tuğcu dan , Murat Sertoğlu ndan başlayarak Yaşar Kemallere , Orhan Kemallere , Behçet Necatigillere kendiliğinden ulaşmış bir maceram oldu.

 

 

"Edebiyat dünyasına derin ve güçlü yumruklar atmaya çalışan taşralı bir heveskardım"

İstanbul da üniversiteyi kazandım. İçimde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =