Azerbaycanlı  Yazar   Türkan   Turan  , ülkesinin kültür sanat hayatından ve müziğin hayatlarında önemli bir yer tuttuğundan bahsederek , "Aslında bunu bilmek başka ülke vatandaşlarını hep şaşırtıyor. Pek &cce

haber7
0

Azerbaycan Yazarlar Birliği üyesi  Turan  , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Azerbaycan  denince akla ilk gelen konulardan birinin kültür sanat olduğunu söyledi.

Turan , ülkenin müzeleri , tiyatroları ve operalarıyla öne çıktığını belirterek , "Azerbaycan , dilinin berraklığı ve güzelliğinin yanı sıra mazmunları herkesçe anlaşılabilen aşık şiiri ve buram buram tarih kokan yerleriyle zengindir. Sadece bunlar değil , halı denilince ilk akla gelen ülkelerden birisi de Azerbaycan. UNESCO nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan halı sanatı çok meşhur. Bu halıları dünyanın en ünlü müzelerinden olan Londra da Victoria ve Albert müzesinden Washington da Metropolitan Müzesi ne kadar pek çok yerde görmek mümkün." diye konuştu.

"Azerbaycan müziği derin bir zenginliğe sahip"

"O" isimli ilk kitabını  Azerbaycan  da okuyucusuyla buluşturan  Yazar  ,  Azerbaycan  müziğinin de derin bir zenginliğe sahip olduğunu vurgulayarak , şunları kaydetti:

"Reşid Behbudov , Müslüm Magomayev , Üzeyir Hacıbeyov un vatanı burası. O yüzden müzik olmazsa olmazlardandır. Enstrüman çeşitliliği , müzik türleri ve sanatlarını büyük bir aşkla yapan müzisyenleriyle dinleyenleri etkiliyor. Mugam sanatkarları sesleriyle mikrofon kullanmadan sanatlarını icra ederken , tarın güçlü tınıları ve kemanın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =