Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli isimlerinden gazeteci ,  ROMAN  ,  hikaye  , oyun ve fıkra yazarı  Tarık   Buğra  , vefatının 26'ncı yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

haber7
0

Tam adı Süleyman Tarık Buğra olan yazar , 2 Eylül 1918 de , ağır ceza reisi olarak görev yapan Erzurumlu Mehmet Nazım Bey ve Akşehirli Nazike Hanım ın çocukları olarak Akşehir de dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu burada tamamlayan Buğra , babasının kütüphanesinden çok etkilenerek , küçük yaşlarda edebiyata merak saldı.

Ortaokulun ardından , 1933 te yatılı öğrenci olarak İstanbul Lisesi ne giren Buğra , lisede Hakkı Süha Gezgin ve Pertev Naili Boratav ın öğrencisi oldu. Buğra , hocası Gezgin in teşvikiyle ilk hikayelerini yazmaya başladı ve okulun yatılı kısmı kapanınca Konya Lisesi ne geçti ve 1936 da mezun oldu.

"Tarık Nazım" takma ismiyle ,  hikaye  ve şiirler yazan Buğra , aralıklarla İstanbul Üniversitesi nin tıp ve hukuk fakültelerinde kısa sürelerle okudu.

Buğra , yaklaşık 3 yıl yaptığı askerlik görevinin ardından maddi sıkıntılar yaşarken , 1947 de kaydolduğu İstanbul Üniversitesi  edebiyat  Fakültesi ndeyken okul masraflarını çıkarmak için tezgahtarlık ve muallim muavinliği yaptı.

"OĞLUMUZ" HİKAYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Mehmet Kaplan , Kasım Küfrevi ve Ahmet Hamdi Tanpınar ile dostluklar kuran Buğra nın hayatı , "Oğlumuz" hikayesinin Mehmet Kaplan tarafından "Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi  hikaye  Yarışması"na gönderilmesiyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =