ABD'de 14 eyalette ön seçimlerin yapıldığı  Süper  Salı'da , Joe  Biden  10 eyalette zafer ilan ederken , Bernie  Sanders  "büyük ödül" olarak nitelendirilen 415 delegeli California'da ipi gö

haber7
0

ABD de kasım ayında yapılacak seçimlerde ABD Başkanı Donald  Trump  ın rakibinin kim olacağı merak konusuyken , Süper Salı olarak nitelendirilen günde 14 eyalette ön  seçim  yapıldı.

Associated Press in açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre , 14 eyaletin 10 unda Joe  Biden  kazandı , ön seçimlerin şu ana kadarki "favori" ismi  Sanders  4 eyaleti önde tamamladı.

Seçimlerde , hangi adayın kaç eyaleti kazandığı kadar , adayların kazandığı eyaletteki delege sayısı da belirleyici oldu.

Demokrat Partinin temmuzdaki kongresinde ya da daha önce 1991 delegeye ulaşan aday adayı Demokrat Partinin resmi başkan adayı olacak.

Öte yandan aday adaylarının ulaştığı delege sayılarının netleşmesi için eyaletlerin bölge bazındaki oy dağılımlarını açıklaması gerekiyor.

California  Sanders  ta , Teksas ve Kuzey Carolina  Biden  da

"Ödül eyaletler" olarak adlandırılan 415 delegeli California da ipi  Sanders  göğüslerken , 228 delegeli Teksas ta çok az bir farkla  Biden  ,  Sanders  ı geçti.

Şu ana kadar açıklanan sayılara bakıldığında  Sanders  , California da oyların yüzde 33 ,6 sını alarak 135 delege kazandı.  Biden  ise bu eyalette yüzde 24 ,9 oyla 83 delege aldı.

Teksas ta ise  Biden  yüzde 34 ,7 ile sandıktan zaferle çıkarak 42 delegeye ulaştı.  Sanders  ise  Biden  ı 29 ,7 ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =