LPG  otogazda 7 kuruş  indirim  yapıldı. İndirim pompa fiyatına yansıdı

haber7
0

Otogazda 7 kuruşu pompa fiyatında yansıyacak şekilde litre başına 27 kuruş  indirim  yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası nın (EPGİS) dünkü açıklamasında , "5 Mart tarihinde geçerli olmak üzere  LPG  otogazda 20 kuruş/litre  indirim  gerçekleşmiştir.

 

 

Mevcut Uygulama olan  Eşel Mobil  Sistemi gereği  indirim  oranı kadar ÖTV de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır" denildi. İkinci bir açıklamada ise "5 Mart tarihinde geçerli olmak üzere  LPG  otogazda 7 kuruş/litre pompa fiyatlarında  indirim  gerçekleşmiştir."

EŞEL MOBİL SINIRLIYORDU

 

 

Hem benzin , hem motorin , hem de otogazda Ocak ayı sonuna kadar  Eşel Mobil  sistemi ile fiyat artışları sınırlanıyordu. Ocak ayının son günlerinde ise ise uzun bir aradan sonra ilk kez  indirim  gerçekleşti.  Eşel Mobil  sistemi , ÖTV nin azaltılması yoluyla gerçekleştirildiğinden bütçede ilgili gelir kaleminde düşüşe neden oluyor. Ayrıca akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler enflasyonu da doğrudan etkiliyor.

Sistemin başladığı 2018 Mayıs ayından en yoğun etkilerin sona erdiği 2018 Kasım ayı ortasına kadar devletin feragat ettiği ÖTV tutarı 8.3 milyar lira ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =