Norveç'in 1 trilyon doları aşan değere sahip devlet  Varlık   Fonu  , 2019 sonu itibarıyla Türkiye'deki farklı şirketlerin hisse senetlerine 803 milyon dolar yatırdı.

haber7
0

AA muhabirinin Norveç  Varlık   Fonu  nu yöneten Norges Bank ın verilerinden derlediği bilgilere göre , fon , varlığının bir bölümünü geçen yıl çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul da işlem gören farklı ölçekteki 53 şirketin hisselerinin satın alınmasında kullandı.

Dünyanın en büyüğü olan Norveç  Varlık   Fonu  nun söz konusu Türk şirketlerinin hisselerine yaptığı toplam  yatırım  803 milyon doları bulurken , portföyünde Aygaz AŞ , Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ , Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ , Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları , Aksa Enerji Üretim AŞ ile Enerjisa Enerji AŞ olmak üzere 6 enerji şirketinin hisseleri yer aldı. Fonun bu 6 Türk enerji şirketindeki ortaklık hisse değeri 117 milyon dolar olarak kayda geçti.

Varlık fonunun geçen yılın sonunda Türkiye deki en büyük enerji yatırımı , 54 milyon 653 bin dolarla Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ olurken , onu , 38 milyon 941 bin dolarla Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları hissesi izledi.

En büyük  yatırım  Akbank a

Norveç  Varlık   Fonu  nun , Türkiye deki yatırımlarından en büyük payı Akbank Türk Anonim Şirketi aldı. Akbank ın yüzde 1 ,43 hissesine sahip olan fonun , söz konusu bankadaki toplam yatırımı 101 milyon 651 bin 998 doları buldu.

Söz konusu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =