İzmir'in Çeşme ilçesinde iki gün süren fırtınanın ardından havanın sakinleşmesini fırsat bilen  göçmenlerin  Yunanistan'ın Sakız Adası'na geçişleri yoğunlaşarak sürüyor.

haber7
0

Bugün öğleden sonra 30 kişilik İran ve Afganistan uyruklu göçmenin , eski Alman Tatil Köyü nden Sakız Adası na hereket etmesinin ardından , 25 kişilik Afganistan uyruklu göçmen de , Dalyan bölgesindeki Havacılar Sitesi plajından şişme botla Sakız Adası na yola çıktı. Konya dan otobüsle Çeşme ye gelen 64 kişilik Afgan grup , öğle saatlerinde , Havacılar Sitesi plajına geçerek , kendilerini hayallerine ulaştıracak botu beklemeye başladı. Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu grup , ilk şişme botun kendilerine ulaşması üzerine botu şişirmeye başlarken , çocuklar da sitenin çocuk bahçesinde bulunan salıncaklar da sallanıp , kaydıraktan kaydılar. Bazı çocuklar da uykusuzluğa dayanamayıp , yere serilen battaniyelerin üzerinde uyudular. Afgan erkeklerin botu şişirmeleri 2 saat kadar sürdü. Afgan grubun kalabalık olması nedeniyle ilk şişme botla 25 kişinin Sakız Adası na gitmesine karar verilirken , şişme bot denize indirilerek , motoru takıldı. Motorun çalıştırılmasının ardından da 25 kişi bota binerek Sakız Adası na hareket etti. 

Geriye kalan Afgan göçmenler , şişme botlarının bu akşam kendilerine ulaşacağını söyleyerek , şişme botu şişirerek , bu gece Sakız Adası na gideceklerini belirtti. Göçmenler , site plajında geçirdikleri süre içerisinde , sitedeki ailelerin kendilerine yiyecek ve içecek ikram ettiklerini de ifade ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =