Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu  Fitch  Ratings'ten  Türk  ekonomisine ilişkin  güven  tazeleyen  açıklama  geldi.  Fitch  Ratings Direktörü Douglas Winslow , Türkiye'de yakın vadede büyümenin iyile

haber7
0

Winslow , Türkiye nin ekonomik görünümüne ilişkin yaptığı açıklamada , Türkiye de büyüme oranının bu yıl yüzde 3 ,9 a yükselmesini beklediklerini ifade etti.

 

Winslow , "Bu durum , özel bankaların kredilerindeki sert yükselişe ilaveten , ki şu anda yüzde 25 civarında , özel tüketim ve düşük faiz oranları tarafından desteklenecek." dedi.

YÜZDE 3 ARTIŞ KAYDEDECEK

Yatırım algısında da iyileşme beklendiğini ifade eden Winslow , "Aynı zamanda yatırımların da bu yıl büyümeye dönmesini ve yüzde 3 artış kaydetmesini bekliyoruz. Biraz daha genel anlamda , yatırım algısı daha iyi durumda olan cari hesap pozisyonu tarafından destekleniyor." diye konuştu.

Winslow , büyümede artışın beklendiği 2020 yılının , reformların gerçekleştirilmesi için bir fırsat oluşturabileceğini vurgulayarak , şunları kaydetti:

"Eğer Yeni Ekonomi Programı na ilişkin daha iyi bir ilerleme görürsek bu durum (Türkiye nin) reytingleri için yardımcı olur. Örneğin , tasarruf oranının artırılması için emeklilik reformlarının uygulanması gibi…Ekonominin iyileşmeye başlaması ve gelecek 3 ,5 yıl için belirlenen bir seçimin olmaması nedeniyle zorlu reformların bu yıl gerçekleştirilmesi için ortamın daha iyi olduğunu düşünüyoruz."

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =