Jeotermal enerji konusunda dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden Türkiye'de santrallerin ihtiyaç duyduğu makine ve ekipmanların yerlileştirilmesi için Manisa'da sektörün ilk Ar-Ge merkezi kurul

haber7
0

Alaşehir ilçesinde toplam 40 megavatlık iki santralle üretimine devam eden Maspo Enerji , sayıları hızla artan jeotermal santrallerde enerji verimliliğini artırmak ve  Dışa   bağımlılığı  azaltmak üzere çalışma başlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu yıl Türkiye nin ilk jeotermal Ar-Ge merkezi olarak ilan ettiği merkezde yerlileştirme ve verim artırma projeleri yürütülüyor.

Şirketin genel müdürü Murat Solmaz , AA muhabirine , Türkiye nin jeotermal enerji bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu belirterek , sektörün bu alandaki potansiyeli iyi kullandığını , 2010 yılında sonra yapılan yatırımlarla Türkiye nin bin 600 megavat jeotermal enerji kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Solmaz , Türkiye nin jeotermal enerjide kurulu gücüyle dünyada 4. sırada yer aldığını hatırlatarak , "Dünya jeotermaline yön verebilmemiz için mutlaka bu alanda araştırmalar yapmamız gerekiyor. Biz Ar-Ge merkezi kurmadan önce de sondaj kuyularımızı kazarken riskleri azaltmak için araştırma çalışmaları yapıyorduk. Tesisleri kurduğumuzda enerji verimliliğini artırma noktasında da çalışmalarımız vardı. Bu çalışmaları bir disiplin altına almakla ilgili karar aldık. Bunun için de Ar-Ge merkezimizi kurduk." dedi.

Ar-Ge merkezi ile ülkeye enerji üretmenin yanında aralarında mühendislerin de bulunduğu 20 teknik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =