Elon Musk’ın kurucusu olduğu  Tesla  hisseleri , otopilot özelliğine yönelik eleştiriler ve koronavirüs etkisiyle 2 günde 100 dolardan fazla düştü.

haber7
0

ABD’de Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun otopilot güvenliği konusunda eleştirdiği  Tesla  , dünyayı sarsan koronavirusün de etkisiyle üst üste iki gün kan kaybetti.

 

Şirketin hisseleri yüzde 7 ,3 değer kaybederken , 799.91 dolara gerileyerek 2 Şubat 2020’den bu yana ilk kez 800 doların altını gördü.

 

Piyasa değeri 19 milyar dolar azalan  Tesla  , buna ragmen General Motors , Ford ve Fiat-Chrysler’i  geride  bıraktı.

OTOPİLOT ELEŞTİRİSİ

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu , 2018’de Kaliforniya’da Model X ile gerçekleşen ölümlü kazada otopilot özelliğinin kusurlarının etkisi olduğunu açıklamıştı.

APPLE MÜHENDİSİ ÖLMÜŞTÜ

Kazada Model X aracıyla seyahat eden Apple mühendisi Walter Huang , otopilot modunda yolculuk yaptığı sırada telefonuyla oynamış , aracı şeritten çıkarak bariyerlere çarpmıştı.

"SORUMLULUK SÜRÜCÜLERDE"

Tesla’nın sürüş deneyimini kolaylaştırmak için araçlarında yer verdiği ‘otopilot’ sistemi , tam olarak otonom bir sürüş deneyimi vadetmiyor.

Şerit ve trafik takip sistemi yer alan araçlarda otomatik direksiyon da yer alırken , sorumluluğun sürücülerde olduğuna dikkat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =