Türkiye ile Azerbaycan arasındaki  vize   muafiyetinde  bir son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral , Türkiye ile Azerbaycan arasındaki  vize  muafiyeti süresinin 30 gü

haber7
0

Türkiye nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral , Türkiye ile Azerbaycan arasındaki  vize  muafiyeti süresinin 30 günden 90 güne çıkarıldığını bildirdi.

Büyükelçi Özoral , 25 Şubat ta Bakü de düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 8 inci Toplantısı nda görüşülen konuları ve imzalanan anlaşmaları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Azerbaycan a çok önemli bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev le Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı na katıldığını belirten Özoral , toplantıda ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alındığını söyledi.

Toplantı sonrasında 13 anlaşma ile 1 ortak bildirinin imzalandığını bildiren Erkan Özoral , bu anlaşmalar arasında Tercihli Ticaret Anlaşması ,  vize  Muafiyeti Anlaşması ve Nahçıvan a demir yolu yapımını öngören anlaşmanın öne çıktığını kaydetti.

Türkiye ve Azerbaycan ın ticarette karşılıklı olarak gümrük vergisi uyguladığını ve bu durumun bazı sektörlerde Türk ve Azerbaycan ürünlerinin rekabet gücünün azalmasına neden olduğunu belirten Özoral , bu olumsuz durumun sona ermesi için Tercihli Ticaret Anlaşması nın imzalandığını ifade etti.

Büyükelçi Özoral , anlaşmanın kısa sürede onaylanarak yürürlüğe gireceğini söyleyerek , "Bu anlaşmanın ticari ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =