Siber  Suçluların  yeni dolandırıcılık aracı ‘deepfake’ oldu. Bir kişinin yüzünü bir başkasının vücuduna yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını manipüle etmeyi mümkün kılan bu ‘deepfake&rs

haber7
0

Dijitalleşen dünyada veri ihlalleri şirketler için büyük bir tehdit haline geldi.  Siber suçlular “Deepfake” teknolojisi ile sahte video ve ses dokümanlarından yararlanarak kişilerin , büyük ticari kuruluşların ve hatta ülkelerin operasyonlarını riske sokuyorlar.

Bir kişinin yüzünü bir başkasının vücuduna yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını manipüle etmeyi mümkün kılan bir yazılım türü olan Deepfake teknolojisi , kişilerin , şirketlerin ve hatta ülkelerin operasyonlarını riske sokuyor.

İlk kez 2017 yılında Reddit kullanıcıları tarafından Deepfake ismiyle adlandırılan bu yöntem , dijital görüntüleri derinlemesine anlayarak bir zamanlar insanların yaptığı görsel işleri makinelerin üstlenmesini inceleyen bir bilim olarak geliştirildi. Fakat son yıllarda siber suçlular tarafından yasa dışı amaçlarla kullanılan teknoloji , finans piyasalarından siyasete birçok alanda ciddi risklere neden oluyor.

Daha önce Hollywood da hayatını kaybeden oyuncuları videoda kullanmak amacıyla başlayan Deepfake teknolojisi , yapay zekânın gelişimiyle birlikte amatör versiyonları mobil cihazlara uygulama olarak dâhil oldu. 2017 yılında aralarında Michelle Obama , Ivanka Trump ve Emma Watson ın da olduğu bazı ünlülerin yüzleri , yetişkin filmlerinde kullanılınca , teknolojinin karanlık yüzü ortaya çıktı. 

CEO’LARIN SESLERİNİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =