ABD   Kongresinde   Hocalı   katliamının  28. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

haber7
0

Hocalı  katliamının  28. yıl dönümünde , katliamın  kurbanları  , Azerbaycan ın Washington Büyükelçiliği tarafından  ABD   Kongresinde  birçok kongre üyesinin de katılımıyla düzenlediği etkinlikte anıldı. 

Azerbaycan ın Washington Büyükelçisi Elin Suleymanov , etkinlikte yaptığı konuşmada , "Hocalı , Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında en trajik sayfadır." dedi. 

Temsilciler Meclisinde Arizona yı temsil eden Cumhuriyetçi Paul Gozar da "Hocalı yı hatırlamak çok önemli. Aksi halde tarih tekerrür eder." ifadesini kullandı. 

Teksas Vekili Henry Cuellar ve Ohio Vekili Paul Gosar da konuşmalarında katliamda hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını vurguladı. 

Anma etkinliğine Türkiye nin Washington Büyükelçiliği yetkilileri de katıldı. 

-  Hocalı  Katliamı

Ermenistan birlikleri , 26 Şubat 1992 de eski Sovyet ordusunun 366 ncı Motorize Alayı ile Azerbaycan ın  Hocalı  şehrini işgal ederek 63 ü çocuk , 106 sı kadın , 70 i yaşlı toplam 613 kişiyi katletmişti. Katliamdan 76 sı çocuk 487 kişi ağır yaralı kurtulmuştu.

Ermeni güçleri 1275 kişiyi esir almış , bunların 150 sinden haber alınamamıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =