Filipinler   Devlet   Başkanı  Duterte , ülkesinin  ABD   olmadan  da isyancılar ve aşırılıkçılarla mücadele edebileceğini söyledi.

haber7
0

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte , Amerikan askerlerinin ülkede bulunmasını ve eğitim yapmasını sağlayan Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması nı (VFA) sonlandırma kararını savunarak , ülkesinin  ABD   olmadan  da isyancılar ve aşırılıkçılarla mücadele edebileceğini söyledi.

Duterte , başkent Manila da yaptığı açıklamada , Filipin kuvvetlerinin  ABD  nin yardımı  olmadan  da aşırılıkçılarla mücadele edebileceğini ve  ayakta  kalabileceğini belirterek , aksi halde kendilerini "cumhuriyet" olarak nitelendiremeyeceklerini kaydetti.

Uyuşturucuyla mücadele yöntemine ilişkin eski  ABD   Başkanı  Barack Obama nın eleştirilerini hatırlatan Duterte , o zaman verdiği söze bağlı kalacağını ve  ABD  ye seyahat etmeyeceğini bildirdi.

ABD  Başkanı  Donald Trump , mart ayında Las Vegas ta Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) liderlerine ev sahipliği yapacağı toplantıya Duterte yi davet etmişti.

VFA , 11 ŞUBAT TE TEK TARAFLI FESHEDİLMİŞTİ

İki hafta önce ,  ABD  Hint Pasifik Güçleri Komutanı Amiral Philip S. Davidson ,  Filipinler  in VFA yı sonlandırma planından vazgeçmesini umduklarını söylemişti.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin de 11 Şubat ta yaptığı açıklamada , VFA yı tek taraflı feshettiklerini  ABD  nin Manila Büyükelçiliği Maslahatgüzarına bildirdiklerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =