Hindistan'da , Pakistan , Afganistan ve Bangladeş'ten gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki  Müslüman  göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen "Vatandaşlık Yasas

haber7
0

Hint basınındaki haberlere göre , başkent Yeni Delhi nin kuzeydoğu bölgelerinde 4 gündür devam eden gösterilerde , bir emniyet amiri ve istihbarat görevlisinin de aralarında bulunduğu 27 kişi yaşamını yitirdi.

Yetkililer , olaylarda 56 sı polis , en az 200 kişinin yaralandığını , hastaneye kaldırılan çok sayıda kişide kurşun yarası bulunduğunu aktardı.

 

 

Ülkede 2019 aralık ayında başlayan ve iki ayı aşkın süredir devam eden protestolarda ölen sivillerin sayısı 50 ye çıktı.

Şiddet olaylarıyla ilgili 100 ün üzerinde kişi de gözaltına alındı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi , Twitter dan yaptığı açıklamada , "Barış ve uyum ahlakımızın merkezindedir. Delhi deki tüm erkek ve kız kardeşlerime barışı ve kardeşliği her zaman sürdürmeleri için çağrıda bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal , İçişleri Bakanı Amit Şah a , şiddetin yaşandığı bölgelere asker konuşlandırmaya çağırdı.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi nin (INC) Başkanı Sonia Gandi de yaptığı açıklamada , Amit Şah ın istifasını istedi. 

- BÖLGE HALKI POLİSİN NİYETİNDEN ŞÜPHELİ

Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval , şiddetin yaşandığı bölgelere giderek , halkla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =