Balıkesir'de yaklaşık 13 milyon  Zeytin  ağacının bulunduğu Edremit Körfezi'nde sıkım işleminden sonra kalan  Zeytin  posaları fabrikalarda işlenerek yemeklik yağ ve sabun yapımında kullanılıyor , kalanı ise soba ve kalorifer y

haber7
0

Bölgede sonbahar aylarında hasadına başlanan ve rekoltesine göre şubat sonuna kadar toplanan  Zeytin  , yaprağından meyvesine , yağından çekirdeğine kadar tümüyle değerlendiriliyor.

Bahçeden hasat edilen ve fabrikalara getirilen zeytinler , çekirdeğiyle preslenerek zeytinyağı elde ediliyor. Zeytin sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmeyen posası , pirina işleme fabrikalarına gönderiliyor.  Zeytin  hamuru olarak adlandırılan bu malzeme , bantlar yardımıyla yaklaşık 1000 derece ısıda ekseni etrafında dönen silindir fırınlarda kurutuluyor.

Kurutulan  Zeytin  posası , başka kazanlara alınarak "hekzen" denilen kimyasallarla damıtılıyor. Pirinadan ayrılan yağların bir kısmı işlenip yemeklik yağa dönüştürülüyor , kalanı da sabun yapımında kullanılıyor. Yağı alınan posa ise preslenerek soba ve kalorifer yakıtı olarak  ekonomiye  kazandırılıyor.

"Türkiye de yılda yaklaşık 600 bin ton pirina işleniyor"

Körfez de faaliyet gösteren Doğuş Pirina Fabrikasının Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Yavuz , AA muhabirine , 100 kilogram posadan 2 ,5-3 kilogram pirina yağı elde edildiğini aktardı.

Fabrikanın hem kuru pirina hem de rafine pirina yağı elde etmek amacıyla kurulan bir tesis olduğunu belirten Yavuz , "Pirina tesislerinde eskiden 3 faz işlenen kuru ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =