Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair  kanun  ,  Resmi  Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

haber7
0

Kanuna göre , bankacılık sistemini tehlikeye düşürdükleri tespit edilen banka mensuplarının imza yetkisi geçici olarak kaldırılabilecek.

Kalkınma ve yatırım bankalarının taşınır , taşınmaz mal ve hizmet bedellerinin ödenmesi suretiyle veya kar , zarar ortaklığı yatırımları , taşınmaz , ekipman veya emtia temini , mal karşılığı vesaikin finansmanı , ortak yatırımların  kanun  uygulamasında kredi sayılması sağlanarak , değişen koşullar altında yeni finansman yöntemlerinin oluşması halinde bu yöntemlerin de kredi sayılabilmesi için BDDK ye yetki veriliyor.

Bir banka ile bankanın nitelikli pay sahipleri , banka yönetim kurulu üyeleri , genel müdürü , genel müdür yardımcıları ile başka unvanlarla istihdam edilseler dahi yetki ve görevleri itibarıyla bunlara denk veya daha üst konumlarda görev yapan yöneticileri ile bunların eş ve çocukları , birlikte , tek başına , doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettikleri ya da sınırsız sorumlulukla katıldıkları veya yönetim kurulu üyesi ya da genel müdürü oldukları ortaklıklar , bankanın dahil olduğu risk grubunu oluşturacak.

Sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazineye , Özelleştirme İdaresi Başkanlığına , Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin , Türkiye Varlık Fonunun veya merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine ait bankaların her biri , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =