ABD'li avukat Kevin Carroll , Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri  darbeci   Hafter   hakkında   savaş   suçu   davası  açtığını belirterek , "Hafter işlediği suçların bedelini öde

haber7
0

Washington merkezli hukuk firması temsilcisi avukat Kevin Carroll , düzenlediği basın toplantısında , Libya da işkencelere maruz kalan ve aile fertleri öldürülen müvekkilleri adına Hafter  hakkında   savaş  suçu işlediği gerekçesiyle dava açtığını söyledi.

 

 

Carroll ,  savaş  suçu işleyen  Hafter  in de  ABD  vatandaşı olduğunu belirterek , "Hafter ve adamları yıllarca Virginia da yaşadı ve hepsinin  ABD  de çok ciddi mal varlığı bulunmakta. Bu sebeple Amerikan adaleti ile hesaplaşacaklar. Amerikalı boksör Joe Lewis in dediği gibi , kaçabilirler ama saklanamazlar.  Hafter  işlediği suçların bedelini ödeyecek." ifadelerini kullandı.

Müvekkillerinden birinin Libya krizi sırasında evini korumaya çalışan Libya asıllı bir  ABD  vatandaşı olduğunu belirten Carroll , iç  savaş  sırasında evine bomba atılması sonucu ağır şekilde yaralandığını kaydetti. Carrol , müvekkilinin buna rağmen  Hafter  güçleri tarafından tutuklanarak günlerce hortum , kablo ve yumruklarla dövüldüğünü ve saatlerce elektrikli işkenceye maruz kaldığını vurguladı.

 

 

Carroll , "Hafter in bu eylemleri Üçüncü ve Dördüncü Cenevre Sözleşmelerinin ihlalidir. Asker olarak tüm bu suçlardan sorumludur ve  ABD  adaleti ile yüzleşecektir." dedi.

HAFTER İN  ABD  DE 17 MÜLKÜ VAR

Hafter in devlet başkanı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =