Suudi Arabistanlı kadın rap şarkıcısı Asayel Slay , yayınladığı son şarkı  nedeniyle   gözaltına  alındı. Mekke’nin  Kızları  adlı şarkısında Mekkeli kadınlara 'şeker' diyen Slay , İslam dininin en kutsal şehri kabul

haber7
0

Suudi Arabistan’da yayınladığı Mekke’nin  Kızları  adlı şarkısında Mekkeli kadınlara şeker diyen kadın rap’çi Ayasel Slay gözaltına alındı. Şarkıcının gözaltına alınma gerekçesi , şarkının gelenek ve göreneklere aykırı olması , İslam dininin en kutsal şehri kabul edilen Mekke’ye saygısızlık.

 

 

Slay , şarkısındaki sözlerde şehirdeki kadınları “güçlü ve güzel” olarak övüyor. Şarkıda "Tüm ihtiyacın bir  Mekke  kızı. Onu üzme , o seni üzer" ifadeleri yer alıyor. Şarkıda ayrıca , "Onunla evlenebilirsin. Hayatın bir cennet olacak" sözleri de dikat çekiyor. Şarkının yayından kaldırılan video klibinde ise Slay bir kafede şarkısını söylüyor , bir erkek ve kadın dans ediyor.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

 

 

Perşembe günü  Mekke  nin dini otoriteleri tarafından paylaşılan bir tweet’le ,  Mekke  valisi Halid bin Faisal Al Saud un Ayasel Slay için gözaltı kararı aldığı , video yayın ekibinin de cezalandırılacağı duyuruldu.

Gözaltı haberinin duyulmasıyla birlikte sosyal medyada Suudi yetkililere yönelik tepkiler yükseldi. Kral Selman ın genç nüfusla bağ kurması için veliaht prens yaptığı Muhammed bin Selman , ülkede bir dizi yeniliğe imza atmıştı. Modernleşme hareketi kapsamında kadınların ve erkeklerin karma şekilde film izleyebilecekleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =