Ses  kısıklığı , solunum yolu hastalıklarından ve başka hastalıklardan kaynaklı oluşan sağlık sorunudur. Daha çok , yüksek sesle konuşan ve fazla sigara tüketen kişilerde görülmektedir. Doğal yollarla ve kısa s&uum

haber7
0

Ses kısıklığı , başta  Ses  tellerinin deforme olmasından kaynaklı oluşan bir semptomdur. Bunun dışında başka hastalıklardan kaynaklı bir belirtidir.  Ses  kısılması bir hastalık değil , bir hastalıktan kaynaklı olarak oluşan belirtidir. Sesin çatallanması , kısıklık , seste titreme genel olarak  Ses  kısıklığından meydana gelmektedir.  Ses  kısıklığı geçici bir rahatsızlıktır ve gerekli küçük önlemler alınırsa daha çabuk tedavi olur. Uzun sürede geçmeyen ve alınan önlemlere karşı geçmeyen  Ses  kısıklıkları altında tehlikeli bir hastalıktan kaynaklı olabileceğinden muhakkak doktora danışılması gerekmektedir. Ses kısıklığı , yüksek sesle ve çok konuşan , zararlı alışkanlıkları olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Solunum yolu hastalıklarında boğazın tahriş olması sonucu  Ses  kısıklığı da yaşanabilir.

 

 

SES KISIKLIĞI NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

Boğazların tahriş olmasından kaynaklı olan aşırı sıcak ve soğuk yiyecek-içecek tüketmek , yüksek sesle ve çok konuşmak , grip-nezle gibi hastalıklardan kaynaklı olarak  Ses  kısıklığı görülebilir.  Ses  kısıklığı bir hastalık değil , bir hastalık sonucu görülen semptomdur.  Ses   kısıklığına  neden olan hastalıklar ve alışkanlıklar şöyledir:

 

 

- Sigara ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =