Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu , İran'da meydana gelen ve Van’ın Başkale İlçesi’nde 9 kişinin ölümüne neden olan depremle ilgili konuştu.

haber7
0

Dr. Gündoğdu , can kaybının derme-çatma malzemelerle yapılan konutlardan kaynaklandığını belirterek , bu depremin Kuzey veya Doğu Anadolu Fayı ile ilgisi olmadığını söyledi.

 

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü’nden emekli Dr. Oğuz Gündoğdu , Beylikdüzü’nde DHA muhabirinin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

“Benim dikkatimi çeken buradaki hepsi birbirine benzeyen , hayvancılığa dayalı evler. 5 köyde hasar var. Bunların çok yakınından Başkale fayının geçtiğini anlıyoruz. Fayın geçtiği köylerdeki kerpiç – taş binaların hepsi birbirine geçmiş. Taş yapılardan da bina yapılıyor. Bunların hiç birinde mühendislik kurallarına uyulmayan taş yapılar. Başkale fayı yüzyıllardır bilinen bir fay. Buralara gidip eğitimler verilmeli. AFAD , köylerde nasıl yapılar yapılacağına dair eğitimler vermeli. Elazığ’daki Sivrice depreminde birçok bina yıkılmadı ama harabe durumda. Onlar betonarme yapılardı. Bu deprem; Doğu Anadolu veya Kuzey Anadolu Fayı üzerinde değil. Bazı yorumcuların söylediğinin aksine ne Doğu ne de Kuzey Anadolu Fayı ile ilgisi yok. O faylar , Karlıova’da kesişir , biter. Van’a yakın bir fay sistem. Van’ı etkiler mi gibi bir can alıcı soru var. Ancak , etkilemez farklı sistem. Van 1911’de depreme uğradı. Başkale depremi ana bileşimlere göre doğru atımlı bir deprem. Artçıların fazla devam etmemesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =