Bugüne kadar şüpheli , sanık veya hükümlülerin izlenmesi amacıyla yurt dışından ithal edilen elektronik izleme sistemleri  2021  yılından itibaren milli olacak. Tasarımı , yazılımı ve üretimi milli imkanlarla ger&cce

haber7
0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank  , elektronik kelepçe olgusunun çok iç açıcı bir konu olmadığını ancak modern ceza infaz sisteminde birçok ülke tarafından kullanıldığını söyledi. Elektronik izleme sisteminin özellikle kadına şiddetin önlenmesi noktasında caydırıcı bir işlev üstlendiğinin altını çizen  Bakan   Varank  , “Bununla birlikte bakanlık olarak özellikle kamunun yaptığı alımlarda yerli ve milli ürünlerin kullanılmasını çok önemsiyoruz” dedi.

Varank , kamu alımları ve yatırımlarının ciddi bir ölçek oluşturduğunun altını çizerek , “Bu sayede yerlileşme ve millileşme alanındaki hedeflerimize daha hızlı varabiliriz. Topyekün kalkınma için yerliliği ve milliliği olmazsa olmaz bir ilke olarak kabul etmeliyiz. Elektronik izleme sisteminde kullanılan ürünler , sistemin yürürlüğe girdiği 2013 yılından bu yana hep yurt dışından ithal edilmişti. Bakanlığımızın Sanayi İşbirliği Projeleri ile ilk kez milli olarak üretilmiş sistemi kullanacağız. Bu proje kapsamında toplamda yaklaşık 20 milyon TL’lik ithalatın önüne geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yerli ve milli ürünler kullanması konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarının altını çizen  Varank  , bu konudaki hassasiyeti nedeniyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e de teşekkür etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =