Etiketler:

Koronavirüs salgınının Çin ekonomisini olumsuz etkilemesinin ardından kimya , hazır giyim ve çelik sektörlerinde Türk firmalarına  talep  artışı dikkat çekiyor. Çin’deki fabrikaların durmasıyla baz

haber7
0

ihracatçılar , dünyanın en büyük ihracatçısı Çin’in Koronavirüs salgını nedeniyle kaybettiği pazarlarda daha aktif olabilmek için harekete geçti. Özellikle Türkiye’nin elinin güçlü olduğu pazarlar ihracatçının radarına girdi. Koronavirüs salgınıyla birlikte Çin’deki üretimin yavaşlamasının ardından kimya , hazır giyim ve çelik sektörlerinde Türk firmalarına siparişlerde artış dikkati çekiyor.

DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNÜN GÖZÜ ÇİN’DE

Çin’deki fabrikaların durmasıyla bazı küresel alıcılar , siparişlerini Türk firmalarına yönlendirirken bu ülkeye yoğun ihracatı bulunan maden ve doğal taş sektöründe ise gelişmeler yakından takip ediliyor. Salgının Türkiye’nin dış ticaretine olan etkileriyle ilgili ilk değerlendirmeler ise sektörlere göre farklılık arz ediyor. Örneğin , Çin’e yıllık yaklaşık 700 milyon dolar ihracatı bulunan doğal taş sektörü , virüsün piyasaya etkisini dikkatle takip ediyor. Mermer ve travertende Türkiye’nin açık ara en büyük müşterisi konumundaki Çin’de limanlarda yükleme boşaltmanın aksaması ve inşaat projelerinin duraksaması bu ülkeye yapılan sevkiyatlara yansıyor.

HAZIRGİYİMDE İBRE TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

Hazır giyimde özellikle dokuma kumaşlara dayalı üretim yapan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =