Afrika  Stratejik Araştırmalar Merkezinin raporu , "Rusya  yalan  haber kampanyaları ile Afrika'yı hedef alıyor" bu dikkat çekici başlıkla yayımlandı.

haber7
0

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi , yayımladığı raporla  Rusya  nın  Afrika  faaliyetlerini mercek altına aldı.

"Rusya  yalan  haber kampanyaları ile  Afrika  yı hedef alıyor" başlıklı raporda çarpıcı iddialar göze çarpıyor. Buna göre ,  Rusya  bazı ülkelerde sahte sosyal medya hesapları üzerinden algı operasyonları yürütüyor.

PUTİN İN ŞEFİ

Bu hesaplar sayesinde yanlış bilgiler ile  Afrika  ülkelerinde  Rusya  çıkarlarını gözeten politikaları destekliyor. Bunların başında Libya var. İddiaya göre , bu operasyonları yürüten ise , Rus Wagner grubunun arkasındaki isim olarak gösterilen iş insanı Yevgeny Prigozhin.

Prigozhin , "Putin in Şefi" diye de anılıyor. Makalede şu sözler yer alıyor:

"Hesaplar  Rusya  Lideri Putin e yakın Yevgeny Prigozhin ile bağlantılı. Prigozhin in adı 2016 ABD seçimlerinde  Rusya  nın müdahalesi davasında en başta geçiyor. Wagner grubunun başındaki isim Prigozhin e ait hesaplar Libya da Halife Hafter adına propaganda yapıyor."

ÜLKELER UYANIK OLMALI

Raporda , "Ülkeler , teknoloji şirketleri ve internet gözlemcileri  Rusya  nın , son dönemde  Afrika  daki  yalan  haber kampanyalarına karşı uyanık olmalı" uyarısı yapılıyor.

İddiaların büyük kısmı ise Stanford İnternet Gözlemciliği Araştırmacısı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =