Özel eğitimli dedektör  köpekler  Lady ve Carlos , koklayarak 2 dakika gibi kısa bir sürede yer altında meydana gelen  Elektrik   arızasını  buluyor. Hassas burunlarıyla ,  Elektrik  arızalarını yüzde 90 oranında doğru tespit ed

haber7
0

İstanbul Avrupa Yakası’nda  Elektrik  dağıtımını üstlenen Boğaziçi  Elektrik  Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) vatandaşlara kesintisiz enerji hizmeti sunmak ve  Elektrik  arızlarına hızlı müdahale edilmesini sağlamak amacıyla arızayı noktasal olarak tespit etmek için özel eğitimli dedektör köpekleri kullanmaya başladı.

HEDEF; ZAMANDAN TASARRUF VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Dedektör köpeklerin yeteneklerini  Elektrik  arızalarında kullanma düşüncesiyle yola çıktıklarını anlatan BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit , Uzaktan Kontrol ve Kumanda Merkezi (SCADA) başta olmak üzere ileri teknolojiye sahip pek çok yöntemi aktif bir şekilde kullandıklarını bununla birlikte müdahale sürelerini kısaltmak için yardımcı yöntemlere yöneldiklerini aktardı.

Arızaların daha hızlı tespit edildiğini ve zamandan tasarruf ettiklerini belirten Yiğit , “Köpekler yer altı kablolarında meydana gelen arızanın kokusunu alıyor. Hedefimiz , zamandan tasarruf etmek ve müşteri memnuniyetini en üstte noktada tutmak” dedi.

BÜYÜKÇEKMECE , AVCILAR , BAKIRKÖY , ESENYURT VE SİLİVRİ…

2019 yılında EPDK’ya Ar-Ge projesi olarak projeyi teklif ettiklerini belirten Yiğit , “Onlar projeyi destekledi ve başladık. Şu anda Büyükçekmece , Avcılar , Bakırköy , Esenyurt ve Silivri bölgesindeki arızalarda dedektör köpekler destek veriyor.  Elektrik  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =