Çinli araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada , Kovid-19 virüsünün Vuhan kentindeki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'ndan ziyade başka bir  yerde  geçen yıl kasım ayı sonunda insandan in

haber7
0

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre , araştırma bulguları , geniş genom verilerinin analizleri , enfeksiyon kaynakları ve 4 kıtada 12 ülkeden toplanan yeni tip koronavirüsün 93 örneğinin yayılma yolunun incelenmesi sonucu ortaya çıkarıldı.

Araştırmada , yeni tip koronavirüsün başka bir yerden Vuhan daki Deniz Ürünleri Pazarı na getirildiği ve daha sonra pazardan pazara hızla yayıldığı belirtildi.

Araştırmacılar , hastalığı ilk yayan kişinin virüsü Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’ndaki çalışanlara ve satıcılara bulaştırdığını , kalabalık pazarın virüsün daha hızlı bulaşmasını kolaylaştırdığını ve bu durumun geçen yıl aralık ayında geniş bir yayılmaya sebep olduğunu düşünüyor.

İKİ ANİ NÜFUS ARTIŞI VİRÜSÜN YAYILMASINI TETİKLEDİ

Virüsün , iki ani nüfus artışıyla hızla yayıldığını belirten araştırmacılar , bunlardan birinin 6 Ocak ta Çin yeni yılı günü tatili ile ilgili olduğunu belirtti. Araştırmacılar , bir diğerinin ise geçen yıl 8 Aralık’ta gerçekleştiğini , bu durumun insandan insana bulaşarak kasım sonu veya aralık başında başlamış olabileceğini ve sonra Huanan pazarına ulaştığında ise hızlandığını vurguladı.

Ulusal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) , 6 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =