Edirne'de  Edirne  Yeni Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) kazı çalışmalarında , giriş kapısının temeline ulaşıldı. Kazılarda 15'inci yüzyıla 'Has Bahçe'ye açılan bir duvar bulundu.

haber7
0

Edirne de Osmanlı padişahı 2 nci Murad tarafından 1450 yılında yapımı başlanan ve oğlu Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan  Edirne  Yeni Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) kazı çalışmalarında , giriş kapısının temeline ulaşıldı. Kazı başkanı Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu , sarayın has bahçeye açılan kapısının temellerine ulaşıldığını belirterek , "Kazılarda 15 inci yüzyıla ait duvarı bulduk. Bunun yanı sıra yine askeri müdahale edilmiş olan dönemde eklenti olarak karşımıza çıkan yeni duvarlar var. Bütüncül olarak kazıyı tamamladığımızda 15 inci yüzyıl duvarlarını belirli bir yüksekliğe göre tamamlayıp , avlu duvarlarını daha belirgin hale getireceğiz" dedi.

Günümüzde tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri nin yapıldığı Sarayiçi ndeki Tunca Nehri kenarında bulunan  Edirne  Yeni Sarayı kazı çalışmalarında , giriş kapısına ulaşıldı. Osmanlı padişahlarından 2 nci Murad , Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman a ev sahipliği yapan ve bir dönem imparatorluğun yönetildiği saray , Osmanlı- Rus savaşında cephaneliğin patlatılması sonucu büyük zarar gördü. Patlamada birçok tarihi bina zarar görüp yıkılsa da , Cihannüma Kasrı , Kum Kasrı Hamamı , Fatih Köprüsü , Adalet Kasrı , Saray Mutfağı , Kanuni Köprüsü , Su Maksemi , Şehabeddin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =