Türkiye  İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) İsmail Gülle , "Türkiye Çin'deki  koronavirüsten   dolayı   güvenilir   liman  konumu daha da önem kazandı." dedi.

haber7
0

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri nin (İTKİB) ev sahipliğinde düzenlenen Hazır Giyim , Tekstil , Deri ve Halı Sektörleri Çalıştayı na Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve sektör temsilcileri katıldı.

Çalıştayda konuşan Gülle , koronavirüs nedeniyle Çin imalat sanayisinin sıkıntılı zamanlar geçirdiğini söyledi.

Gülle , "Türkiye Çin deki koronavirüsten  dolayı  güvenilir  liman  konumu daha da önem kazandı. Bu sebeple , dünya alternatif tedarik merkezleri arayışını hızlandırmış durumda. İhracatçılarımız , dünyanın değişen şartlarına karşı hızlı ve proaktif bir şekilde yanıt vermeli , dönüşen ticaret sisteminde ortaya çıkan fırsatları mutlaka değerlendirmelidir." dedi.

Gülle şunları kaydetti:

"2019 yılı ihracatımızın yüzde 18 lik ihracatını tekstil , hazır giyim , deri ve halı sektörlerimiz gerçekleştiriyor. Sektörlerimiz dün de çok önemli işler yaptılar bugün de ihracatımızın rekorlar kırmasında önemli işler yapıyorlar. Son 5-6 yıldır hazır giyim sektörümüz ve bu sektörlerimiz belli bir rakam sarmalının dışına çıkmaya zorlanıyoruz. Dünya korumacılık , Brexit ve uluslararası ticaret savaşlarının etkisinde mutlaka bizim ihracatımızda tüm bu zorluklara rağmen arttırmaya başardığımız noktada bugün küresel ticaretin önümüze getirmiş olduğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =