Yapılan  Yeni  düzenlemeyle evli veya boşanmış kadınların kullandıkları veya kullanacakları soyadlarına ilişkin başvuruları e-başvuru sistemi kapsamında e-Devlet'ten alınabilecek.

haber7
0

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde vatandaşlara daha etkin , daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için İçişleri Bakanlığınca sürdürülen dijital dönüşüm ve bürokrasinin azaltılması projeleri hız kesmeden devam ediyor. Dijital dönüşüm sayesinde İçişleri Bakanlığı merkez birimleri , bağlı kuruluşları ve taşra teşkilatı tarafından sunulan hizmetler kapsamında vatandaştan talep edilen 2.857 belgeden 1.473 adedi son iki yılda kaldırıldı. İstenen belge sayısında yüzde 52 azaltılarak 251 milyon TL tasarruf sağlandı.

 

Dijital dönüşüm ve yalınlaştırma çalışmalarında sürekliliğin sağlanması amacıyla 2017 yılında İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı bünyesinde oluşturulan ve konusunda uzman personelden oluşan ekip tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda bugüne kadar çok önemli sonuçlar elde edildi.

İçişleri Bakanlığınca yürütülen yalınlaştırma çalışmalarında , vatandaşlardan zorunlu haller dışında belge istenmemesi , işlemlerde vatandaş beyanının esas alınması , kamu kurumlarının bilgi sistemlerinin entegrasyonuyla bilgilerin elektronik ortamda temin edilmesi , elektronik ortamda başvuruların alınması , başvuramayacak vatandaşlar için alternatif çözümler geliştirilmesi ile vergiler ve harçlar dışında başvuru ücreti alınmaması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =