Bursa'da bir Türk firması tarafından imal edilen ve  Kilogram   değeri  2  milyon   dolar  olan Türkiye'nin ilk yerli lazer çipi  ihraç  edilecek.

haber7
0

Bursa da yarım asırdan fazla süredir faaliyet gösteren Ermaksan firması , Bursa Organize Sanayi Bölgesi nde tamamen kendi mühendislik tecrübesiyle kurduğu Optoelektronik Ar-Ge Merkezi nde , Türkiye nin ilk milli lazer çipini üretmeyi başardı.

 

 

Söz konusu lazer çipi üretiminin mevcut altyapısı sayesinde lazer güç kaynağı (rezonatör) ve aydınlatma teknolojileri (LED) ile elektronik , savunma sanayi , uzay teknolojileri , tıp gibi hayatın pek çok alanında kullanılan teknolojiler üretebilen firma , çok sayıda ülkeye yüksek teknolojili ürün ihraç ediyor.

Ermaksan Makina Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Ahmet Özkayan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Türkiye nin ilk yarı iletken fabrikasında üretim gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

 

Ar-Ge ye çok önem verdiklerini belirten Özkayan , "Makine üretiyoruz ama birçok yüksek teknoloji ürününü ithal ediyorduk. Ermaksan olarak yatırımlarımızı yüksek teknoloji alanına yönelttik. Amacımız teknoloji üretmek , katma değer üretmek ve bu konuda önümüze çıkabilecek bir dışa bağımlılıktan kurtulabilmekti. Çok şükür bunu başardık. Zor bir mesele , çok farklı bir yatırım." ifadelerini kullandı.

 "BU YIL İHRACATI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ İNŞALLAH"

Türkiye nin ilk lazer çipini Bursa da üretmeyi başardıklarını dile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =