Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto , ülkesinin  Türkiye  ile savunma alanındaki iş birliği ve  Macar  ordusu envanterindeki Türk zırhlıları konusunda , ''Türkiye ile bu savunma iş birliğini genişletmeye kesinlikle a

haber7
0

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto , New York ta AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

 

 

Suriye nin kuzeydoğusunda gerginliğin azaltılması konusunda Avrupa Birliği nin (AB) rolünü değerlendiren Szijjarto , bölgedeki durumdan endişe duyduklarını ve Orta Doğu da her ne olursa bu durumun Avrupa yı da doğrudan etkilediğini söyledi.

Szijjarto , Suriye ve çevresinde çatışmalar ve gerginlik ne kadar artarsa , Avrupa ya yönelik güvenlik tehditleri de o kadar artıyor. Bu yüzden gerginliğin azalmasını ümit ediyoruz. diye konuştu.

 

 

Türkiye ile AB nin daha önce mülteciler konusunda bir anlaşma yaptığını ve Türkiye nin yükümlüklerini yerine getirdiğini , göç sorununun kontrol altına alındığını belirten Szijjarto , yeni bir mülteci akınının yaşanmasından ise endişe duyduklarını ifade etti.

Szijjarto , Yüz binlerce ya da milyonlarca göçmenin yeniden Batı Balkanlar üzerinden AB ye gelmesi dürüst olmak gerekirse bizim karşılaşmak istemediğimiz bir güvenlik tehdidi yaratacak. Kontrolsüz mülteci akını terör örgütlerinin yayılmasına fırsat verecek. değerlendirmesinde bulundu.

NATO nun Suriye ye müdahalesi henüz gündeme gelmedi

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =