Kaçak elektriğin en çok kullanıldı illerden olan Batman'da Aralık ayı başından bu yana geçen 2 buçuk aylık sürede 25  trafo  ve 12 pano  Aşırı  yüke dayanamayarak yandı.

haber7
0

Trafo ve pano yangınlarının neredeyse tamamının elektrik şebekelerinin sigortası durumunda olan termik manyetik şaltere dışarıdan yapılan usulsüz müdahalelerin yol açtığı belirlendi.

Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen Güneydoğu illerinde kış aylarında ısınmak için elektrikli ısıtıcıların kullanılması şebeke üzerinde  Aşırı  yüke neden oluyor. Elektrik şebekesini  Aşırı  yüklenmenin neden olduğu arızalardan koruyan ve şebekenin sigortası durumundaki termik manyetik şalter sisteminin de çoğu zaman dışarıdan usulsüz müdahale ile devre dışı bırakılması  trafo  ve pano yangınlarını tetikliyor. Dicle Elektrik teknik ekipleri tarafından yapılan incelemeye göre , Batman’da 1 Aralık 2019 ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında geçen 2 buçuk aylık sürede 25  trafo  , 12 dağıtım panosu ve 207 termik manyetik şalter , sisteme  Aşırı  yüklenme , usulsüz müdahale gibi sebeplerle yanarak kullanılamaz hale geldi.

PANOLARA YASA DIŞI MÜDAHALE YAPILIYOR

Batman’da son  trafo  yangını ise geçtiğimiz hafta hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği Kozluk ilçesinde yaşandı. İlçeye bağlı Aşağı Kıratlı köyünde bulunan dağıtım panosuna kimliği belirsiz kişiler tarafından yasa dışı olarak müdahale edildi. Panonun sigortası termik manyetik şalterin kırılması nedeniyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =